Thursday Omnium: 10 Mile Record Night (5/19/2011)

10 Mile Record -  20:05  set by John Tomlinson (7/1/2010)

M Cat 1/2 Omnium

Placing Number Name Team City
1 1 Christopher Mosora Scarlet Fire ADDISON, IL
2 86 John Tomlinson Four 2 One Sports CHICAGO, IL
3 6 Jason Garner Northbrook Garner Bicycle Club GLENVIEW, IL
4 75 David Moyer xXx Racing CHICAGO, IL
5 34 Aram Bayzaee 2CC/Second City Cyclists NORTHBROOK, IL
6 11 Brian Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
7 2 Jeffrey Whiteman Flatlandia Cycling Team CHICAGO, IL
8 41 Ernie Majarucon xXx Racing CHICAGO, IL
9 105 Danny Robertson ABD Cycling Team ROLLING MEADOWS, IL
10 40 Larry Stoegbauer xXx Racing EVANSTON, IL
11 50 Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir CHICAGO, IL
12 69 Stathy Touloumis Alberto’s Sport HIGHLAND PARK, IL
13 31 Liam Donoghue CHICAGO, IL
14 3 Matthew Fox RPM/Hayes Brake Cycling Team HIGHLAND PARK, IL
15 56 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling ISLAND LAKE, IL
16 15 Kurt Tromp Turin Bicycling Society BOLINGBROOK, IL
17 174 Adam Lesniakowski Pact- DISH Network Cycling CHICAGO, IL
18 84 Edmund White Bouledogue Tout Noir EVANSTON, IL
19 65 Ted Burger Flatlandia Cycling Team CHICAGO, IL

M Cat 3 Omnium

Placing Number Name Team City
1 47 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team GLENVIEW, IL
2 46 Phil Brown Alberto’s Sport TRAVERSE CITY, MI
3 102 Stacy Appelwick ABD Cycling Team ADDISON, IL
4 71 Mark Serafin Lamb Little Racing NORRIDGE, IL
5 93 Jeffrey Perkins Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
6 147 Nate Iden Burnham Racing CHICAGO, IL
7 24 Benjamin Van Couvering Team Pegasus CHICAGO, IL
8 94 Ron Good Endure It Sports NAPERVILLE, IL
9 57 Michael Kirby xXx Racing CHICAGO, IL
10 148 john cline Half Acre Cycling CHICAGO, IL
11 83 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Team BUFFALO GROVE, IL
12 61 Zbigniew Demel Pact- DISH Network Cycling CHICAGO, IL
13 25 Kristen Meshberg ABD Cycle Club LYONS, IL
14 196 Benson Friedman Albertos ?, IL
15 194 Rich Smott Alberto’s Sport WESTCHESTER, IL

M Cat 4 Omnium

Placing Number Name Team City
1 138 Brian Ellison Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
2 142 Robert Ruggles Hampshire Cycle Club LAKE FOREST, IL
3 27 Robert higgins Johnny Sprockets CHICAGO, IL
4 8 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew CHICAGO , IL
5 135 Brandon Scheiner Team Pegasus CHICAGO, IL
6 111 Jared Rogers xXx Racing CHICAGO, IL
7 88 Patrick Montag Turin Bicycling Society CHICAGO, IL
8 55 Brian Easter RRB Cycles SKOKIE, IL
9 151 Michael Welch Half Acre Cycling CHICAGO, IL
10 9 Patrick Meyer Chattanooga Performance Devo SKOKIE, IL
11 146 Christopher Koster xXx Racing SUMMIT, IL
12 120 Alexander Riva Kenosha Velosport Inc PLEASANT PRAIRIE, WI
13 43 Aaron Harrison Northbrook Bicycle Club Inc. WHEELING, IL

W Cat 1/2/3 Omnium

Placing Number Name Team City
1 25 Kristen Meshberg ABD Cycle Club LYONS, IL
2 102 Stacy Appelwick ABD Cycling Team ADDISON, IL
3 5 Francine Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
4 72 Christina Peck Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
5 128 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
6 141 Angela Rochester Alberto’s Sport EVANSTON, IL
7 23 Nancy Heymann Alberto’s Sport HIGHLAND PARK, IL
8 116 Jamie GavinSmyth Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
9 76 Jennifer Greenberg Team Kenda presented by Geargrinder CHICAGO , IL
10 18 Molly Shough Bouledogue Tout Noir CHICAGO, IL

W Cat 4 Omnium

Placing Number Name Team City
1 123 Erica Gaddy Half Acre Cycling CHICAGO, IL
2 198 Cady Chintis Alberto’s Sport CHICAGO, IL
3 199 Jannette Rho Chicago Cuttin Crewtd> CHICAGO, IL
4 143 Beth Christiansen EVANSTON, IL
5 139 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing CHICAGO, IL
6 91 Sharon Budde xXx Racing CHICAGO, IL
7 170 Robin Amer xXx Racing CHICAGO, IL
8 193 Alison Peck Chicago, IL
9 133 Katie Tomerelli Half Acre CHICAGO, IL

Juniors 10-14 Omnium

Placing Number Name Team City
1 113 Nikos Hessert xXx Racing EVANSTON, IL
2 191 Emilia Field Nova Cycle Sports Foundation Inc. LAKE FOREST, IL

Juniors 15-18 Omnium

Placing Number Name Team City
1 120 Alexander Riva Kenosha Velosport Inc PLEASANT PRAIRIE, WI
2 47 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team GLENVIEW, IL
3 155 Brian Froelicher Village Arlington Heights, IL

P/1/2 20 Lap Tempo

Placing Number Name Team City
1 86 John Tomlinson Four 2 One Sports CHICAGO, IL
2 75 David Moyer xXx Racing CHICAGO, IL
3 1 Christopher Mosora Scarlet Fire ADDISON, IL
4 2 Jeffrey Whiteman Flatlandia Cycling Team CHICAGO, IL
5 6 Jason Garner Northbrook Garner Bicycle Club GLENVIEW, IL
6 40 Larry Stoegbauer xXx Racing EVANSTON, IL
7 174 Adam Lesniakowski Pact- DISH Network Cycling CHICAGO, IL
8 69 Stathy Touloumis Alberto’s Sport HIGHLAND PARK, IL
9 50 Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir CHICAGO, IL
10 41 Ernie Majarucon xXx Racing CHICAGO, IL
11 3 Matthew Fox RPM/Hayes Brake Cycling Team HIGHLAND PARK, IL
12 34 Aram Bayzaee 2CC/Second City Cyclists NORTHBROOK, IL
13 11 Brian Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
14 15 Kurt Tromp Turin Bicycling Society BOLINGBROOK, IL
15 56 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling ISLAND LAKE, IL
16 84 Edmund White Bouledogue Tout Noir EVANSTON, IL
17 105 Danny Robertson ABD Cycling Team ROLLING MEADOWS, IL

 

P/1/2/3 10 Mile – 20:24

Placing Number Name Team City
1 1 Christopher Mosora Scarlet Fire ADDISON, IL
2 86 John Tomlinson Four 2 One Sports CHICAGO, IL
3 6 Jason Garner Northbrook Garner Bicycle Club GLENVIEW, IL
4 11 Brian Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
5 40 Larry Stoegbauer xXx Racing EVANSTON, IL
6 69 Stathy Touloumis Alberto’s Sport HIGHLAND PARK, IL
7 31 Liam Donoghue CHICAGO, IL
8 56 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling ISLAND LAKE, IL
9 147 Nate Iden Burnham Racing CHICAGO, IL
10 34 Aram Bayzaee 2CC/Second City Cyclists NORTHBROOK, IL
11 15 Kurt Tromp Turin Bicycling Society BOLINGBROOK, IL
12 195 Danny Robertson ABD Cycling Team ROLLING MEADOWS, IL
13 50 Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir CHICAGO, IL
14 47 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team GLENVIEW, IL
15 57 Michael Kirby xXx Racing CHICAGO, IL
16
17 24 Benjamin Van Couvering Team Pegasus CHICAGO, IL
18 84 Edmund White Bouledogue Tout Noir EVANSTON, IL
19 46 Phil Brown Alberto’s Sport TRAVERSE CITY, MI
20 93 Jeffrey Perkins Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
21
22
23 83 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Team BUFFALO GROVE, IL
24 3 Matthew Fox RPM/Hayes Brake Cycling Team HIGHLAND PARK, IL
25 2 Jeffrey Whiteman Flatlandia Cycling Team CHICAGO, IL
26 94 Ron Good Endure It Sports NAPERVILLE, IL
27 61 Zbigniew Demel Pact- DISH Network Cycling CHICAGO, IL
28
29
30 75 David Moyer xXx Racing CHICAGO, IL
DNF 148 john cline Half Acre Cycling CHICAGO, IL
DNF 194 Rich Smott Alberto’s Sport WESTCHESTER, IL
* Missed placings for the following finishers: Mark Serafin, Ernie Majarucon, Ted Burger, Adam Lesniakowski, Benson Friedman.

 

P/1/2 Belgian Win and Out

Placing Number Name Team City
1 6 Jason Garner Northbrook Garner Bicycle Club GLENVIEW, IL
2 1 Christopher Mosora Scarlet Fire ADDISON, IL
3 34 Aram Bayzaee 2CC/Second City Cyclists NORTHBROOK, IL
4 41 Ernie Majarucon xXx Racing CHICAGO, IL
5 50 Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir CHICAGO, IL
6 3 Matthew Fox RPM/Hayes Brake Cycling Team HIGHLAND PARK, IL
7 75 David Moyer xXx Racing CHICAGO, IL
8 31 Liam Donoghue CHICAGO, IL
9 195 Danny Robertson ABD Cycling Team ROLLING MEADOWS, IL
10 40 Larry Stoegbauer xXx Racing EVANSTON, IL
11 2 Jeffrey Whiteman Flatlandia Cycling Team CHICAGO, IL
12 86 John Tomlinson Four 2 One Sports CHICAGO, IL
13 65 Ted Burger Flatlandia Cycling Team CHICAGO, IL
14 56 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling ISLAND LAKE, IL
15 15 Kurt Tromp Turin Bicycling Society BOLINGBROOK, IL
16 11 Brian Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL

 

Cat 3 15 lap Tempo

Placing Number Name Team City
1 102 Stacy Appelwick ABD Cycling Team ADDISON, IL
2 46 Phil Brown Alberto’s Sport TRAVERSE CITY, MI
3 47 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team GLENVIEW, IL
4 71 Mark Serafin Lamb Little Racing NORRIDGE, IL
5 147 Nate Iden Burnham Racing CHICAGO, IL
6 94 Ron Good Endure It Sports NAPERVILLE, IL
7 24 Benjamin Van Couvering Team Pegasus CHICAGO, IL
8 83 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Team BUFFALO GROVE, IL
9 93 Jeffrey Perkins Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
10 57 Michael Kirby xXx Racing CHICAGO, IL
11 25 Kristen Meshberg ABD Cycle Club LYONS, IL
12 61 Zbigniew Demel Pact- DISH Network Cycling CHICAGO, IL
13 148 john cline Half Acre Cycling CHICAGO, IL
14 196 Benson Friedman Albertos ?, IL

 

Cat 3 Belgian Win and Out

Placing Number Name Team City
1 47 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team GLENVIEW, IL
2 46 Phil Brown Alberto’s Sport TRAVERSE CITY, MI
3 71 Mark Serafin Lamb Little Racing NORRIDGE, IL
4 93 Jeffrey Perkins Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
5 148 john cline Half Acre Cycling CHICAGO, IL
6 147 Nate Iden Burnham Racing CHICAGO, IL
7 24 Benjamin Van Couvering Team Pegasus CHICAGO, IL
8 57 Michael Kirby xXx Racing CHICAGO, IL
9 94 Ron Good Endure It Sports NAPERVILLE, IL

 

Cat 4 10 lap Tempo

Placing Number Name Team City
1 138 Brian Ellison Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
2 142 Robert Ruggles Hampshire Cycle Club LAKE FOREST, IL
3 8 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew CHICAGO , IL
4 55 Brian Easter RRB Cycles SKOKIE, IL
5 111 Jared Rogers xXx Racing CHICAGO, IL
6 27 Robert higgins Johnny Sprockets CHICAGO, IL
7 120 Alexander Riva Kenosha Velosport Inc PLEASANT PRAIRIE, WI
8 9 Patrick Meyer Chattanooga Performance Devo SKOKIE, IL


Cat 4 5 Mile

Placing Number Name Team City
1 27 Robert higgins Johnny Sprockets CHICAGO, IL
2 138 Brian Ellison Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
3 135 Brandon Scheiner Team Pegasus CHICAGO, IL
4 111 Jared Rogers xXx Racing CHICAGO, IL
5 9 Patrick Meyer Chattanooga Performance Devo SKOKIE, IL
6 146 Christopher Koster xXx Racing SUMMIT, IL
7 8 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew CHICAGO , IL
8 120 Alexander Riva Kenosha Velosport Inc PLEASANT PRAIRIE, WI
9 151 Michael Welch Half Acre Cycling CHICAGO, IL
10 88 — cat 4–> Patrick Montag Turin Bicycling Society CHICAGO, IL
11 43 Aaron Harrison Northbrook Bicycle Club Inc. WHEELING, IL


Cat 4 Belgian Win and Out

Placing Number Name Team City
1 142 Robert Ruggles Hampshire Cycle Club LAKE FOREST, IL
2 138 Brian Ellison Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
3 8 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew CHICAGO , IL
4 88 Patrick Montag Turin Bicycling Society CHICAGO, IL
5 151 Michael Welch Half Acre Cycling CHICAGO, IL
6 27 Robert higgins Johnny Sprockets CHICAGO, IL
7 146 Christopher Koster xXx Racing SUMMIT, IL
8 9 Patrick Meyer Chattanooga Performance Devo SKOKIE, IL
9 135 Brandon Scheiner Team Pegasus CHICAGO, IL
10 111 Jared Rogers xXx Racing CHICAGO, IL


W 1/2/3 10 lap Tempo

Placing Number Name Team City
1 102 Stacy Appelwick ABD Cycling Team ADDISON, IL
2 25 Kristen Meshberg ABD Cycle Club LYONS, IL
3 72 Christina Peck Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
4 5 Francine Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
5 141 Angela Rochester Alberto’s Sport EVANSTON, IL
6 76 Jennifer Greenberg Team Kenda presented by Geargrinder CHICAGO , IL
7 23 Nancy Heymann Alberto’s Sport HIGHLAND PARK, IL
8 128 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
9 116 Jamie GavinSmyth Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
10 18 Molly Shough Bouledogue Tout Noir CHICAGO, IL


W Open 5 Mile

Placing Number Name Team City
1 25 Kristen Meshberg ABD Cycle Club LYONS, IL
2 102 Stacy Appelwick ABD Cycling Team ADDISON, IL
3 5 Francine Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
4 72 Christina Peck Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
5 23 Nancy Heymann Alberto’s Sport HIGHLAND PARK, IL
6 141 Angela Rochester Alberto’s Sport EVANSTON, IL
7 116 Jamie GavinSmyth Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
8 199 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
9 128 Daphne Karagianis CHICAGO, IL
10 123 Erica Gaddy Half Acre Cycling CHICAGO, IL
11 198 Cady Chintis Alberto’s Sport CHICAGO, IL
12 139 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing CHICAGO, IL
13 133 Katie Tomerelli Half Acre CHICAGO, IL
14 76 Jennifer Greenberg Team Kenda presented by Geargrinder CHICAGO , IL
15 170 Robin Amer xXx Racing CHICAGO, IL
16 91 Sharon Budde xXx Racing CHICAGO, IL

 

W P/1/2/3 Belgian Win and Out

Placing Number Name Team City
1 25 Kristen Meshberg ABD Cycle Club LYONS, IL
2 5 Francine Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
3 72 Christina Peck Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
4 128 Daphne Karagianis CHICAGO, IL
5 76 Jennifer Greenberg Team Kenda presented by Geargrinder CHICAGO , IL
6 102 Stacy Appelwick ABD Cycling Team ADDISON, IL
7 116 Jamie GavinSmyth Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
8 23 Nancy Heymann Alberto’s Sport HIGHLAND PARK, IL
9 141 Angela Rochester Alberto’s Sport EVANSTON, IL

 

W cat 4 10 lap Tempo

Placing Number Name Team City
1 123 Erica Gaddy Half Acre Cycling CHICAGO, IL
2 199 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
3 198 Cady Chintis Alberto’s Sport CHICAGO, IL
4 91 Sharon Budde xXx Racing CHICAGO, IL
5 139 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing CHICAGO, IL
6 133 Katie Tomerelli Half Acre CHICAGO, IL
7 170 Robin Amer xXx Racing CHICAGO, IL
8 143 Beth Christiansen EVANSTON, IL
9 193 Alison Peck Chicago, IL

 

W Cat 4 Belgian Win and Out

Placing Number Name Team City
1 198 Cady Chintis Alberto’s Sport CHICAGO, IL
2 123 Erica Gaddy Half Acre Cycling CHICAGO, IL
3 143 Beth Christiansen EVANSTON, IL
4 139 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing CHICAGO, IL
5 91 Sharon Budde xXx Racing CHICAGO, IL
6 199 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew CHICAGO, IL
7 170 Robin Amer xXx Racing CHICAGO, IL
8 193 Alison Peck Chicago, IL

 

Juniors 10-14 5 lap Tempo

Placing Number Name Team City
1 113 Nikos Hessert xXx Racing EVANSTON, IL
2 191 Emilia Field Nova Cycle Sports Foundation Inc. LAKE FOREST, IL

 

Juniors 10-18 1 Mile

Placing Number Name Team City
1 120 Alexander Riva Kenosha Velosport Inc PLEASANT PRAIRIE, WI
2 113 Nikos Hessert xXx Racing EVANSTON, IL
3 155 Brian Froelicher Village Arlington Heights, IL
4 191 Emilia Field Nova Cycle Sports Foundation Inc. LAKE FOREST, IL

 

Juniors 10-18 Belgian Win and Out

Placing Number Name Team City
1 120 Alexander Riva Kenosha Velosport Inc PLEASANT PRAIRIE, WI
2 113 Nikos Hessert xXx Racing EVANSTON, IL

 

Juniors 15-18 5 lap Tempo

Placing Number Name Team City
1 47 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team GLENVIEW, IL
2 120 Alexander Riva Kenosha Velosport Inc PLEASANT PRAIRIE, WI
3 155 Brian Froelicher Village Arlington Heights, IL

 

Masters 40+ 10 lap scratch

Placing 50+ Number Name Team City
1 40 Larry Stoegbauer xXx Racing EVANSTON, IL
2 11 Brian Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
3 142 Robert Ruggles Hampshire Cycle Club LAKE FOREST, IL
4 34 Aram Bayzaee 2CC/Second City Cyclists NORTHBROOK, IL
5 1 Christopher Mosora Scarlet Fire ADDISON, IL
6 147 Nate Iden Burnham Racing CHICAGO, IL
7 71 Mark Serafin Lamb Little Racing NORRIDGE, IL
8 15 Kurt Tromp Turin Bicycling Society BOLINGBROOK, IL
9 1 94 Ron Good Endure It Sports NAPERVILLE, IL/td>
10 41 Ernie Majarucon xXx Racing CHICAGO, IL
11 102 Stacy Appelwick ABD Cycling Team ADDISON, IL
12 2 61 Zbigniew Demel Pact- DISH Network Cycling CHICAGO, IL
13 3 83 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Team BUFFALO GROVE, IL
14 56 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling ISLAND LAKE, IL
15 25 Kristen Meshberg ABD Cycle Club LYONS, IL
16 5 Francine Haas Alberto’s Sport CHICAGO, IL
17 196 Benson Friedman Albertos ?, IL
18 9 Patrick Meyer Chattanooga Performance Devo SKOKIE, IL

 

* If you find that your team, city or name information is incorrect, please log into usa cycling and correct it there, changes made there will find their way back to these results in a week or two.